Zakres pozowania

galses

Często fotograf podczas umawiania się na sesję pyta o zakres pozowania. Podobnie na wielu portalach internetowych dla modelek i fotografów w opisie należy zaznaczyć w jakim zakresie modelka/model zgadza się pozować, dlatego postanowiłem w skrócie opisać na czym polegają poszczególne i najczęściej spotykane zakresy pozowania.

Portret – zdjęcie, którego głównym motywem jest osoba fotografowana. Portret nie musi ograniczać się do zdjęcia twarzy, zdjęcia mogą przedstawiać również całą sylwetkę modelki. 

Fashion / moda –  zdjęcia, których celem jest przedstawienie ubrań, obuwia lub dodatków. Modelka prezentuje na sobie ubrania, obuwie lub dodatki, przeważnie w celach marketingowych.  

Bielizna, kostium kąpielowy – jest to raczej określenie pomagające ustalić szczegóły sesji wstępnie informując w co modelka będzie na sesji ubrana.

Beauty – typowe zdjęcia reklamowe spotykane najczęściej w reklamach kosmetyków, biżuterii itp.

Glamour – zdjęcia mające na celu przedstawić atrakcyjność kobiety i wywołać określoną reakcję  u oglądających.  Zazwyczaj spotykane w magazynach dla mężczyzn takich jak Playboy.  Modelki występują w wyzywających pozach podkreślających ich seksualność, często nago lub toples.

Akt - fotografia ludzkiego ciała. Jest częstym tematem podejmowanym w sztuce fotograficznej. Trudno jednoznacznie określić, że akt jest fotografią modelki pozującej nago, gdyż często zdjęcie na którym modelka pokazująca tylko nagie plecy również zaliczane jest do aktu. Do aktu możemy zaliczyć również pozowanie toples. Należy podkreślić, że akt to nie są zdjęcia erotyczne ani pornograficzne chociaż zdarza się że pokazane są intymne części ciała.

Nagość zakryta – zdjęcia  na których modelki występują nago, ale szczegóły anatomiczne są zakryte np. tkaninami, rekwizytami czy dłońmi.